Jag har lyckats buda hem en stor bakform i formen av en gigantiskt cupcake. Men jag hittar inget bra recept (på svenska ska tilläggas). Är det någon som har ett som de vill dela med sig?
Buffé är en avslappnad bjudform som ger mycket valfrihet. Säsong för sparris - vi bjuder på buffévarianter som sparris med parmesan eller parmaskinka!
Du nalkas ljuva sommar, med studentfester, skolavslutning och bröllop. Vem vill stå mer än nödvändigt vid spisen då? Enkla tillbehör som färskost, marinerade vita bönor eller ajvarröra kan stå färdiga i förväg, liksom ostpaj.
På buffén kan alla hitta något att tycka om. Klassiker som potatissallad och inkokt lax går alltid hem. Komplettera med focaccia och goda ostar - festen är i land!
En fräsch sallad kan vara mättande nog för en hel middag. Fetaostsallad är snabbt, lätt och gott!
Sallad är allroundrätten som passar såväl förrätt som huvudrätt. Och visst kan en sallad mätta: Prova en ny matig sallad till kvällen. Sallad på quinoa och ruccola är smakrikt och läckert med stil! Laga en läcker pastasallad med pesto eller gör klassisk rissallad med tärnad skinka, ost och ägghalvor. Gillar du fetaost är den klassiska fetaostsalladen ett gott och snabblagat val. Ett hembakat bröd till och du har en festmåltid i all enkelhet!
Tekakor
Något av det lyxigaste och godaste man kan börja dagen med! Mjölken gör kakorna mjuka. Servera med smör, ost och marmelad.
Koka Sylt
Rabarbersylt med kardemumma
Hemkokt sylt smakar oftast långt bättre än köpesylt. Dessutom kan du lätt göra din egen favoritsylt och smaksätta den just som du vill ha den.
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.
Giant Cupcake
Jag har lyckats buda hem en stor bakform i formen av en gigantiskt cupcake. Men jag hittar inget bra recept (på svenska ska tilläggas). Är det någon som har ett som de vill dela med sig?
Postad av Sanna i Kristianstad , 9 oktober 2010